Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Piątkowy twarogowy omlet

Witajcie w piątek 💖 Za oknem deszcz, od rana biegamy z M, ale śniadanie pyszne musi być 💖  Pyszny twarogowy omlet w towarzystwie  @dayup.eu Co potrzebujemy: ✔ 90 g białek jajek  @farmabialka.pl   ✔ 50 g mąki orkiszowej  @krukam ✔ pół kostki twarogu półtłustego  ✔ łyżeczka proszku do pieczenia  ✔ łyżeczka syropu z agawy ✔ masło ghee  @krukam Wszystkie składniki miksujemy, smażymy na małym ogniu pod przykryciem.  Przewracamy ostrożnie na drugą stronę.  Smacznego! . . #breakfast   #fitsniadanie   #sniadanie #czasnasniadanie   #sniadaniemistrzow #breakfasttime   #breakfastofchampions #zdrowejedzenie   #pancakes #healthybreakfast   #fitbreakfast #dietbreakfast   #fitkuchnia   #fitjedzenie #zdrowojem   #czystamicha   #healthyfood #cleanfood   #fitchoices   #cleaneating #cleaneatingideas   #szczecin   #krukam #imoffline   #dayup   #bezściemy   #wakeenjoy #ddob



Co raz to częściej można spotkać osoby biegające w skarpetach kompresyjnych.
Dzięki testowaniu skarpet marki OS1st a dokładnie FS6+ łydka i staw skokowy przekonałam się na własne skórze jak działają i czy rzeczywiście zakochają się w nich moje łydki.







Po co i na co?

Głównym zadaniem FS6+ jest wsparcie sportowców podczas wzmożonego wysiłku i w trakcie regeneracji. Stopniowa kompresja pozytywnie wpływa na przepływ krwi w naszych kończynach, wspomagając m.in. transport tlenu. Ucisk minimalizuje także drgania mięśni w trakcie wysiłku, poprawiając komfort biegu i niwelując wynikające z tych drgań mikrouszkodzenia.

Ale bieganie w opaskach może tę drogę uczynić przyjemniejszą i bardziej efektywną.
Po kilometrach lipcowych wybieganych w opaskach, mogę z pełnym przekonaniem napisać: zmęczenie przychodzi wolniej, a po wysiłku ból wynikający z zakwasów jest wyraźnie mniejszy. Poza tym fakt, że opaska naprawdę ściśle przylega i uciska łydkę, daje przyjemne uczucie zwartych, stabilnych mięśni, gotowych do "walki" o kolejne kilometry.



Kompresja a zmęczenie?

Na pierwszy rzut oka rzuca się tył skarpet, na których widać ciemny materiał zdobiący okolice kostki i łydki. Skarpety wizualne oceniam zdecydowanie pozytywnie (ja akurat lubię oryginalne i odważne wzory), jednak "ten ciemny" materiał ma sporo do powiedzenia.Po co są więc jest ten ciemny materiał? Przede wszystkim zapewnia odpowiednie trzymanie stopy jak również łydki. Ich wypukła struktura zapobiega przemieszczaniu się stopy zarówno podczas lądowania na pięcie, jak i śródstopiu. Z kolei umieszczenie ich w okolicach ścięgna Achillesa ma uchronić ten wrażliwy rejon od otarć i ucisku.


Skarpety zwieńczone są komfortowym ściągaczem na górze przy łydce jak również na zakończeniu skarpety przy palcach wszystko po to by zapobiec zbyt mocnemu uciskowi. Skala ucisku rozłożona jest na całej długości skarpety i maleje wraz ze zbliżaniem się do łydki.

W FS6+ wbudowano 11 stref naprzemiennej kompresji:

  • Strefa 1 (10-15 mmHg) : płaska i gładka krawędź nie posiada zgrubień powodujących nadmierny ucisk, zapewniając maksymalny komfort użytkowania.
  • Strefa 2 i 3 (15-20 mmHg): stopniowa kompresja ze specjalną strefą stabilizującą łydkę zapewniającą jej dodatkową ochronę.
  • Strefa 4 (15-20 mmHg): wzrastający stopień kompresji zapewnia wsparcie mięśni i dodatkowo poprawia krążenie.
  • Strefa 5 (20-30 mmHg) : silna kompresja poprawia krążenie i zapewnia wsparcie więzadeł.
  • Strefa 6 (20-30 mmHg): specjalna strefa stabilizująca ścięgno Achillesa przyspiesza jego rehabilitację.
  • Strefa 7 (20-30 mmHg): silna kompresja wokół dolnej części stawu skokowego wzmacnia efekt uzyskany w strefie 9 i dodatkowo poprawia krążenie krwi.
  • Strefa 8 (15-20 mmHg): anatomiczny kształt pięty oraz obszar cieńszego materiału na górze pozwalają na optymalne dopasowanie opaski do stopy i zwiększenie komfortu.
  • Strefa 9 (20-30 mmHg): silna kompresja na powierzchni łuku podeszwowego pozwala na jego stabilizację i lekkie uniesienie.
  • Strefa 10 (15-20 mmHg): stymulacja przepływu krwi i wsparcia struktur stopy.
  • Strefa 11 (10-15 mmHg): szerokie i łagodne zakończenie wspomaga krążenie nie powodując uczucia nadmiernego ucisku.

Kiedy używać?
Skarpety można używać podczas biegania na co dzień jak również na zawodach.  Jednak trzeba zwrócić uwagę na to by te wybiegania były dłuższe. Pokonując kolejne kilometry truchtając będzie nam ciężko poczuć jaka jest różnica pomiędzy bieganiem bez lub z. Jakie są pierwsze wrażenia? Wciskając stopę w skarpetę poczujemy ucisk zaczynający się od stopy kończąc na łydce. Działanie ucisku czujemy już po chwili od założenia skarpet. Dlatego pamiętajmy by skarpety używać na bieganie powyżej godziny. 







Podczas biegu główną zaletą kompresji jest z pewnością trzymanie mięśni łydki w ryzach oraz likwidowanie nadmiernych drgań mięśni. Ostatnimi czasy bardzo dużo biegam po drodze piaszczystej oraz kamienistej. Dynamiczne podbiegi czy zbieganie właśnie po takiej nawierzchni pozwala nam kontrolować ruch stopy. Czy widzę różnicę biegając w nich czy bez na takich powierzchniach? Tak jak najbardziej. Moje nogi bez skarpet były ciężkie, obolałe dlatego podczas snu nie raz ze zmęczenia pulsowały. Jednak po ich stosowaniu na trasach z mocnymi górkami czuję mocno uda zaś łydki miały się bardzo dobrze.



Dobranie odpowiedniego rozmiaru
Trzeba zwrócić uwagę, że dobierając skarpety nie możemy się sugerować tradycyjnym rozmiarem skarpetek. Przy doborze skarpet wyjątkowo nie bierzemy pod uwagę długość stopy jednak szerokość łydki oraz kostki. W oparciu o pobrane cm wybieramy jeden z czterech rozmiarów zaczynając od S kończąc na XL.

Rozmiar
Obwód "kostki" [cm]Obwód łydki [cm]Rozmiar obuwiafoot
S17-2225-3733-36
M21-2730-4337-41
L25-3135-4842-46
XL30-3537-5047-plus


Do wyboru mamy trzy kolory: czarny, różowy oraz żółty


Jaki jest finał i werdykt?Opaski kompresyjne mówię im TAK! Brać, kupować i korzystać z nich!Zdecydowanie spełniają swoją funkcję, działają tak, jakbym tego chciała i stały się jednym z najczęściej wykorzystywanych przeze mnie ciuchów biegowych pod czas dłuższych wybiegań. Opaski noszę już jakiś czas, ale bez względu na pogodę, wybieganie czy zawody będę je nosić. Materiał z jakiego są wykonane powodują, że stopa oraz łydka "nie dusi się" czyli również można swobodnie biegać w nich w lato. 

Komentarze

Popularne posty